Çam KeresteBy
Bayto12a3
28 Ocak 16
0
comment

Tomruk denilen ağaç parçalarının, atölyelerde çeşitli işlemler sonrasında ticari olarak kullanılabilir hale gelmesine denilmektedir. Özellikle inşaat sektöründe kullanılan keresteler, ağaç türlerine göre farklı şekilde sınıflandırılırlar.

Ağaçlar genel olarak sertlik ve yumuşaklılık durumlarına göre sınıflandırılarak kategorize edilirler. Sert ağaçlar işlem görmeden satılırken yumuşak ağaçlar ise belli bazı işlemelere tabi tutulurlar. Keresteler, doğal nemlerinden arındırılmak yani kurutulmak suretiyle pazara sürülür.

Birçok sektörde hem hammadde hem de yarı hammadde olarak kullanılan ürün; kâğıt yapımından bina yapımına kadar çok geniş bir perspektifte kullanılır. Ancak kerestelerin kullanıldığı ana sektörleri de şu şekilde sayabiliriz. Bunlar mobilya, sanayi ve inşaat sektörleridir.

Bayındır Tomruk olarak her türlü orman ürünü ihtiyacınızda kaliteli ve güvenli hizmet anlayışı ile karşılıyoruz. Uygun fiyatlarımız, yerli ve yabancı ürünlerimizle projelerinizden evlerinize kadar verimli yaşam alanları sunmak için çalışıyoruz.

Çam Kereste Özellikleri Nelerdir?

Kışın bile yapraklarını dökmeyen çam, hem soğuğa hem de kuraklığa dayanıklı bir ağaç türüdür. Çok uzun seneler yaşayan çam ağaçları boyları 9 ile 25 metre arasında değişmektedir. Kolay yetişmesi ve çevresine kolay uyum sağlaması nedeniyle neredeyse her bölgede yetişmektedir.

Dünya üzerinde çok çeşitli çam ağaçları olmakla birlikte ülkemizde 5 tane çam türü bulunmaktadır. Bunlar fıstık çamı, kızılçam, Halep çamı, karaçam ve sarıçam ağaçlarıdır. Çam ağaçları sadece inşaatlık ürün olarak değil reçine ve çam sakızı elde edilmesinde de kullanılmaktadır.

Çok dayanıklı bir ağaç türü olan çam dünya üzerine yayılmış olması sebebi ile her ülkede kullanılan bir üründür. Eskiden beri yapı sektörünün taştan sonra ayrılmaz parçası olan ahşap malzemelerin temelinde de çam ağaçları yani çam kereste ürünleri yer almaktadır. Ülkemizde elde edildiği gibi komşu ülkelerden de ithal olarak piyasada bunmaktadır. Özellikle Bulgaristan ve Ukrayna’dan gelen kapı sereni ürünleri kaliteleri ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Bayındır Tomruk olarak ihtiyacınıza uygun yerli veya yabancı inşaatlık ürünlerle hizmet veriyoruz. Standart ürünlerimiz yanı sıra özel kesim ürünlerle de farklı projelerinizde size destek oluyoruz.

Çam Kereste Ağaçları Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Çam genel olarak yumuşak ağaç türünde sınıflandırılmaktadır. Bu ağaçların diri odun kısmı sarımsı beyaz iken, öz odun kısmı ise sarı ve kırmızımsı kahverengi rengindedir. Yıllık halkaları belirgin ve hafif dalgalı olan çam kereste ürünleri, düzgün lifli yapısı, kolay işlenmesi ve sorunsuz kurutulması sebebi ile orman ürünü ticaretinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Sarıçam ağaçları hızlı kurutulma avantajı sebebi ile çok geniş sektörlerde kullanılır. Bu ağaçların kurutulmasında teknik kurutma tercih edilmelidir. Çünkü uygun tekniklerle yapılırsa dayanma ömrü çok uzun sürelere kolaylıkla çıkartılabilinir.

Sarıçam ağaçlarının dar yıllık halkalı olanları genellikle doğramacılıkta kullanılırken geniş yıllık halkaya sahip türleri ise bina yapımlarında karkaslarda kullanılmaktadır.

Kızılçam özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimizde sıklıkla yetişmektedir. Sarıçama göre düzgün gövdesi olmaması sebebi ile geniş bir kullanım alanı yoktur. Genel olarak doğramacılıkta kullanılmasının da sebebi budur.

Gövdesinde bozukluk olan veya fazla budaklı olan kızılçamlar inşaatlık kereste ve palet yapımında tercih edilir. Kızılçam, sarıçama göre daha yavaş kurur ve kurutma işlemi sırasında da dikkatli olunması gerekmektedir. Bu tür ağaçların kurutma süreleri sarıçama göre uzundur. Ancak kurutma sırasında sarıçamda oluşma riski olan çarpılma bu ağaç türünde düşüktür.

Ülkemizde Larix denilen melez tür çam ağaçları da bulunmaktadır. Bu türler diğerlerine göre sert ve esnektir. Yüksek dirence dayanıklı olması onun kullanım alanının geniş olmasını sağlamaktadır.

Bu tür ağaçlar yapısı gereği böcek ve mantar oluşumuna karşı dayanıklıdır. Bu tür ağaçlarda elde edilen ürün, öz odundan ibarettir ve genel olarak da dardır. Kurutulması sarıçam ağacına benzese de işlem sırasında dikkatli olunmalı ve süreç yavaş ilerlemelidir. Teknik kurutma sırasında çatlama riski bulunan bu tür çam kereste ürünlerinde ilk nemlendirmeye ve sıcaklığa özellikle dikkat edilmesi gerekir. Fırınlama sırasında eğer oransız olarak nem verilir ise diri odunda mantarlaşmanın görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu tür ağaçlar sauna içi ahşap kullanımlarında sıklıkla aranan ürünlerdir. Ayrıca doğal dayanıklılığı sebebiyle de dış cepte kaplamalarında da tercihe edilir.

Her sektörde kendine yer edinmiş olan çam kereste ürünlerinde kaliteli ürün temininde Bayındır Tomruk olarak birçok başarılı işlere imza attık. İhtiyacınız olan tüm çam veya ladin çam kereste ürünlerinde güvenle tercih edebileceğiniz deneyimli bir firmayız.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>