İnşaatlık Kereste ve Kullanım AlanlarıBy
Bayto12a3
10 Ekim 20
0
comment

5×5 ve 5×10 İnşaatlık Kereste

İnşaatlık Kereste hammadde her sektör ve alan için verimli çalışmaları başlamasını sağlayan temel etkenlerin başında gelmektedir. Önce tomruk olarak kaliteli ağaçlardan elde edilen hammaddeler ise marangozların ustalarının ve belli zanaat ustaların elinde işlenip düzgün bir biçime gelmesi ile farklı sektörler için kullanılanıma getirilmesi ile hammaddelere dönüşmektedir. 5×5 ölçülerinde kullanılan keresteler gerek ise sağlam yapısı ile ön plana çıkmakta. Ancak farklı aşamalarda (kullanım alanları, fiziki etkenler) kullanılan farklı alanları ve diğer kalite seçenekleri ile arasında da farklılıklar oluşmaktadır. Günümüzde en çok tercih ve rağbet ise 5×10 kereste ürünlerinde çam ağacıdır. Ama tüm iğne yapraklı ağaç, malzeme çeşitleri yapı alanlarında kullanımı elverişli hammadde seçeneklerini türeterek oluşturmaktadır. Sağlan, dayanıklı ve yine tekrarlamak gerekirse fiziki etkenlere (yağmur, kar vb.) yapılan testler ve uzun yıllar kullanılması sonucu edinilen deneyimler neticesinde olumlu yanıt vermesi ile; çatı, inşaat sektörünün aranılan ürünü haline gelmesine katkı sağlamaktadır.  Köknar ağacı çam ağacı ile aralarında belli kalite ve fiziki dayanıklılık farkı olsa da kendine has özellikleri bakımından çamla yarışmakta.

İnşaatlık Kereste Fiyatlarımızı Güncelledik

Çatı, yapı sektöründe ve inşaatlarında oldukça talep görmekte ve diğer türleri ile ekonomik bir seçenek olarak ta karşımıza çıkmaktadır. Sadece yapı sektörünün belli bir ara noktasına değil, kullanıldığı alanlar farklılık göstermektedir. Ürünleri guruplara ayrılırken özellikle birinci kalite ürün grupları yalıtım özellikleri olduğu için ana malzeme olarak tercih sebebi olup, kullanılmaktadır. İkinci sınıf tabir ettiğimiz seçenekleri ise normal kalite de olup inşaat alanlarının her kademesinde kullanılan ürünler olarak sunulmaktadır.

En düşük kalitedeki ürünler ise daha çok ara malzemeler olarak kullanılmakta. Beton kalıplar gibi alanlarda destek ürünleri olarak, inşaatın oluşumunu desteleyen ürünler olarak kullanıcıların tercihleri arasında yer bulmaktadır. Kaliteli ürün her sektör için aranılan kriter olsa da inşaat alanında sağlamlık, uzun ömürlülük ve dayanıklılık anlamları ile kalıcılık sağlamaktadır. İnşaatlık kereste kullanımları için yerli piyasa da köknar, kızılçam ve karaçam seçenekleri bulunmakta.

Çam ağacı seçenekleri için daha çok komşu ülkelerimiz ormanlarından ithalat yapılarak ülkemizdeki sektörlere temin edilmektedir. Kaliteli ormanları ile son yıllarda Bulgaristan en çok çam ithalatı yapılan ülkeler arasında germiştir. Bu kalitesi ve uygunluğu ile firmaların en çok tercih ettiği ve rağbet gösterdiği seçenek olmuştur. Bayındır Tomruk olarak; Yapılarda ve inşaat sektöründe kaliteyi arayan firmalar ve kullanıcılar, mutlaka ilk planda çam tomruk ağacından elde edilen ürün seçeneklerini listelerinin başına eklemesi gerektiğini düşünmekteyiz ve tavsiye etmekteyiz. Uygun fiyatlarımız 2017-2018 yılında da geçerlidir. Diğer ağaç türleri hakkındaki bilgi ve özellikleri web sitemi içerisinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın