İnşaatlık KeresteBy
Bayto12a3
20 Nisan 19
0
comment

İnşaatlık kereste, binlerce yıldır inşaat malzemelerinin vazgeçilmez bir parçası olarak kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe taş, demir veya çelik kadar çok kullanılan bu malzemenin kendi doğal yapısı gereği kullanımı hem zor hem de kolaydır.

Geçmişten günümüze inşaat sektöründe ahşabın yapılarda sunmuş olduğu farklı görünüm ve sınırsız çeşitlilik başarı ile kullanılmıştır. Çok yönlü bu malzeme evlerden teknelere, büyük binalardan tabelalara, mobilya veya dekorasyona kadar her alanda hayatımıza girmiştir.

Bir inşaat malzemesi olarak ahşabın doğallığı ve ekonomik olması onun en büyük avantajıdır. Yapısal olarak güçlü olduğu kadar ısı değişimlerinde de yalıtımsal özelliği vardır. 5X10 kereste  ve 5×5 inşaatlık kereste fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ahşap kolay işlenebilir ve her türlü yapısal ihtiyaca uygun olarak biçimlendirilebilir. Yani ahşabı her şekil ve ebatta üretmek mümkündür. Ekolojik olarak çevreye katkısı, dönüştürülebilir bir malzeme olması da günümüzde dikkati çeken bir diğer artısıdır.

İnşaatlık Kereste Nedir?

Ormanlarda ticari amaçlarla yetiştirilen ağaçların belli bir hacme, kaliteye ve uzunluğa ulaşmış hallerine tomruk denilmektedir. Bu ağaçların etrafındaki dallar ve budaklar kesilerek temizlendikten ve belli ölçülerde kesildikten sonra elde edilmiş olur.

İnşaat işlerinde kullanılan ahşabı ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. İnşaatlık kereste çok çeşitlidir. Farklı genişlik ve kalınlıklarda olabilir. İç veya dış mekanlarda bina temel ve yapım süreçlerinin her aşamasına kadar çok çeşitli alanlarda farklı boyutlarda işlenerek kullanılır.

İnşaat sektöründe kullanılan türleri genellikle işlenmiş ağaçlardan elde edilir. Yani bu ürünler belli imalat süreçleri sonucunda işlenerek kullanılabilir ticari hale getirilirler. Günümüzde çok çeşitli ağaçlardan elde edilmektedir.

Bayındır Tomruk olarak, yapı sektöründe en iyi kalitede inşaatlık kereste ürünleri ile hizmet vermekteyiz. Deneyim ve tecrübelerimiz yanı sıra çok geniş ürün yelpazemiz ile de ihtiyacınızı en doğru şekilde karşılamanıza yardımcı olmaktayız.

Güncel İnşaatlık Kereste Fiyatları

İnşaatlık kereste, genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar sert ve yumuşak ağaçlar şeklindedir. Ancak bu iki tür de kendi içerisinde sertlik ve yumuşaklık derecesine göre ayrıma tabi tutulabilir.

Sert ağaçlar, genel olarak daha ağır ve daha yoğundur. Bu sebeple duvarlarda, tavan ve döşemelerde sert ağaçlar kullanılırken; kapı, mobilya ve pencere çerçeveleri gibi alanlarda ise yumuşak ağaçlar tercih edilmektedir.

Çok sert ağaçlara çam, ceviz, kara salkım ve balsa ağaçları örnek verilebilir. Meşe, kayın, karasakız ve dişbudak ağaçları ise sert ağaç türleri arasındadır. Yumuşak ağaçlara ise selvi, sedir ve sarıkavak ağaçları örnek verilirken, çok yumuşak ağaçlara da beyaz çam, söğüt, ıhlamur, ladin gibi ağaçları gösterebiliriz. En sık kullanılan ürünler arasında kapı sereni ve lambiri  arasında orman ürünleri bulunmaktadır.

Bayındır Tomruk olarak, yapı sektörüne hem iç hem de dış piyasadan kereste tedariki ile hizmet sunuyoruz. Stoklu ürünlerimiz yanı sıra gerektiğinde özel ihtiyaçlara yönelik farklı ürünlerle de müşterilerimize hizmet veriyoruz. Tüm ahşap ürünlerinde güvenle arayabileceğiniz, firmamız hizmetlerinden memnun kalacağınıza eminiz.

İnşaatlık Kereste Çeşitleri Nelerdir

İnşaat sektöründe kullanılacak ağaçlar genel olarak 10×10 ya da 5×10 ölçülerinde kullanılmaktadır. BU şekilde kesilen ağaçlar ticari kullanıma uygun hale getirilir. Tüm orman ürünleri oldukları gibi kullanılmaz. Bu ürünler kurutulur ve gerekirse de son bir işlem yapılarak kullanıma sunulur.

Kalaslar ise, genişliği 8 cm ile 30 cm arasında ve kalınlığı ise 38 mm ile 98 mm arasında değişen uzun tahtalardır. Bunlar dikdörtgen prizma şeklinde kesilmiştir. Tomruklar bu şekilde kesilerek kurutulur. Bu tarz ürünler daha çok tavan veya taban keresteleri olarak kullanılır.

İnşaatta Ahşap Kullanmanın Yararları

Ahşap, çok geniş yelpaze kullanılan inşaat süreçlerinde çok iyi bir yapı malzemesi olmasını sağlayan birçok avantajı vardır. En büyük avantajı termal özelliğidir. Yüksek sıcaklıklarda genleşen çelikten farklı olarak ahşap yüksek ısıda güçlüdür ve hara ısı arttıkça da güçlenir. Ayrıca bu malzemenin ısı iletkenliği de alüminyum, çelik, mermer veya cam gibi malzemelere göre düşüktür. Bu da ahşabın duvarlardan tavanlara, kirişlerden diğer donanımlara kadar kullanımında avantaj sağlar.

Ayrıca ahşap akustiktir. Yani sesi emer ve yankıları giderir. Bu açıdan büyük yapılarda yani sesin önemli olduğu alanlarda en iyi yapı malzemesidir. Ahşap ayrıca elektrik akımlarına karşı da dirençlidir ve elektriksel izolasyon için de en uygun malzemedir.

Ahşabın gerilime dayanımı da yüksektir. Basınç altında kırılmadan bükülebilinir. Güçlü bir malzeme olması onu yapısal kirişlerde de kullanımını sağlar.

Ahşabın sağladığı avantajlar inşaatlık kereste kullanımını gün be gün arttıran bir etmendir. Bayındır Tomruk olarak da sağlam, kaliteli ve uzun ömürlü yapılar için size ihtiyacınız olan tüm ürünleri sunmak için her zaman yanınızdayız.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>