Kapı SereniBy
Bayto12a3
20 Nisan 19
0
comment

Kapı Sereni Nedir?

En hızlı gelişen sektörlerin başında gelen yapı sektöründe çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bunların bazıları ana malzeme olup bazıları da ana malzemeleri güçlendirmek adına kullanılan destek malzemelerdir. Ahşap kapı sereni, köknar kapı sereni fiyatları hakkında bilgi almak için +(90) 212 451 51 01 iletişim numaramız üzerinden fiyat alabilirsiniz.

Aynı şekilde yapılarımızın en önemli parçası olan kapıların güçlü kalmasını ve şık görünmesini sağlayan bazı parçalar bulunmaktadır. Bu parçaya da kapı sereni denilmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere kapılarda kullanılan bir yapı malzemesidir. Genel olarak mebran MDF kapılarda ve Amerikan panel kapılarında kullanılır. Bu ürün kapı kanatlarının daha güçlü hale getirilmesi için uygulanan, kapı pervazı ve duvar arasındaki boşluğu kaplayan yassı döşeme parçalarıdır.

Bu ürün ladin masif paneller kullanılarak elde edilir. Çünkü ladin ağacındaki nem oranı onu güçlü yapar. Bu da malzemenin dayanıklı olmasını sağlar. Bu ürünler çoğunlukla ihtiyaca bağlı olarak özel ölçülerde üretilirler.

Bayındır Tomruk olarak kaliteli ve hızlı ahşap ürünleri hizmetlerimiz ile ülkemizde kereste alanında farkımızı birçok proje ile kanıtladık. Kereste sanayisinin öncü markası haline gelen firmamız da ihtiyacınız olan her türlü ahşap yapı malzemesini hızlı ve güvenli şekilde temin edebilirsiniz.

Hangi Alanda Kullanılmaktadır  

Genel olarak Amerikan panel tipi kapılarda ya da MDF özelliğindeki kapılarda ve bu kapıların kanatlarının güçlendirilmesi noktasında etkili bir kullanım özelliği bulunan ürünler, kapı çerçevelerinin güçlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu noktada kapı sereninin tanımı hususunda bir açıklama yaparken, ladin masif panellerinden üretildiğinin de söylenmesi mümkün olmaktadır.

Kapının çevresinde kullanılan kapı serenini kapıların tam olarak hangi kısmında kullanıldığını anlayabilmeniz adına aşağıda örnek bir örnek ile açıklayacağız. En iyi sonuç alınan ağaç türü ladin ve çam ağacıdır. Bu iki ağacın hasis oluşundan, uygulanacak tutkallara elverişli olması gibi en etken nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. % 17 ila %15 nem oranları ürün için ideal olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak üzerlerinde 0,5cm büyüklüğünde hava kanalı bulunmaktadır.

kapi-sereni-2

 

Kapı Sereni Nasıl Yapılır?

Kapı sereni ürünleri ladin ağacı yanı sıra çam bazen de köknar ağaçlarından da elde edilmektedir. Bu tür ağaçların yumuşak yapısı kolay şekillenmesini sağlarken içerisindeki doğal nem sebebi ile ürünü dolayısı ile de kapıları güçlü tutar.

Bu ürün kendi içerisinde kategorilere ayrılmaktadır. Şöyle ki;

 • Boy ekli seren,
 • Solid seren,
 • Lamine seren,
 • MDF’li seren,
 • Kapı kasalık serenler
 • Kapı kasası şeklindedir.

Seren konusunda farkını ortaya koyan firmamız standart veya ihtiyaca özel tüm ölçülerde istenilen ağaç cinsinde üretim ve imalat yapmaktadır. Yapılarınızın ve dolayısı ile kapılarınızın daha güçlü olması için kaliteli malzeme temininde lider olan firmamızı aramanız yeterlidir.

Bayındır Tomruk olarak ihtiyacınız olan her ölçüde seren imalatı ile hizmetinizdeyiz. Özel veya standart ölçüler olsun her zaman hızlı ve kaliteli hizmet ile yanınızdayız. Kocaeli’nde Gebze Kereste sitesinde ve İstanbul’da ise İkitelli Keresteciler sitesinden periyodik olarak sevkiyatlarımız bulunmaktadır.

Müşterilerimizin memnuniyeti ve ürünlerimizin kalitesi ve güvenliği için sevkiyatlarımızda kendi araçlarımızı kullanmakta ve en yüksek özeni göstermekteyiz. Bütçe dostu fiyatlarımızdan yararlanmak için bizi arayabilirsiniz.

 Kapı Sereni Ölçüleri Nelerdir?

Genellikle Ladin ağacının kullanıldığı seren ölçüleri birbirinden farklıdır. Çünkü her bir kapı kendisine özgüdür bu sebeple ürün, inşaat sektöründe kullanılacağı alanın ölçülerine göre dilimlenerek yapıda kullanıma hazır hale getirilir.

En çok kullanılan kapı sereni ölçüleri;

 • 35 mm x 57 mm
 • 28 mm x 42 mm
 • 28 mm x 57 mm
 • 38 mm x 42 mm
 • 35 mm x 57mm
 • 32 mm x 42 mm
 • 30 mm x 42 mm, şeklindedir.

Serenler genel olarak istenilen kalınlıklarda üretilseler de standart seren kalınlığı 35’likdir. Seren kalınlığı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

 • Kapının toplam kalınlığına,
 • Lambalı ya da Pomel kapı olmasına,
 • Kullanılan menteşe sayısına,
 • İstenilen direnç özelliklerine göre kalınlık değişir.

Firmamız standartlar yanı sıra istenilen her ölçüde seren imalatı yapmaktadır. Kapılarınıza en uygun serenler için bizi arayabilir, proje maliyetlerinizi arttırmadan uygun fiyatlı ürünlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kapı Sereni İmalatı Nasıl Yapılır?

Ladin, çam veya köknar ağaçlarının avantajları sebebiyle bu ağaçları, kapı sereni imalatı için ideal malzemeler haline getirmektedir. Bu ağaçlar yapının ihtiyacına uygun ölçülerde kesilerek hazırlanır.

Seren imalatında ağaç kadar kullanılacak tutkalın kalitesi de çok önemlidir. Seren imalatında ağacın nemi onun seren için uygun olup olmadığını belirleyen faktördür. Çoğu zaman % 18 altı nem yeterli olmamaktadır. Ladin standartları karşıladığından iyi bir alternatiftir. Çam ve köknar ağaçları da ladin ağacından elde edilen seren kadar kaliteli olabilmektedir. Ancak kullanılacak tutkalın cinsi gene çok önemlidir.

İmalat süreci müşteriye özeldir. Alınan siparişe göre kurutma sonrası lata keresteler çoklu kesme/dilimleme makinelerinde istenilen ölçülerde dilimlenir. Dilimleme malzemeyi profil makinesi için hazır hale getirir.

Düşer tipteki budaklar yanı sıra çapı 30 mm’yi geçen budaklar ise imalat dışı olarak ayrıma tabi tutulur. Seren imalatı Finger-Joint sistemi ile yapılmaktadır. Bu sistem ile yapılan ürünlerde sorunlar yaşanmamakta ve kapılar şeklini korumaktadır.

Serenin pres sürecinde oluşan sıcaklıktan yani genleşen havanın pres sürecinin kalitesini kötü etkilememesi için serende minimum 4×4 mm ölçülerinde hava kanalları bulunur. Isınan havanın bu kanallar aracılığı ile serenin üzerinden atılarak düzgün pres ve yapıştırma yüzeyinin sağlanması için bu durum gerekli ve etkilidir.

İnşaat sektörü nerede ise bir yapboz parçası gibidir. Daha önceden siparişi verilmiş ürünler inşaat süreci tamamlandıkça inşaat alanına gelerek yapıda kullanılmaya başlanır. Eğer bir üründe aksaklık veya gecikme olursa bu durum silsilesi ile tüm sürece yansıyacaktır.

Yapıların içinde kullanılan malzemelerde inşaat alanına sonra gelen ürünlerdir. Bu açıdan bu tarz ürünlerin zamanında ve istenilen nitelik ve nicelikte gelmesi önemlidir. Lambiri de inşaat sektöründe kapılarda kullanılan kilit parçalardır. Bayındır Tomruk olarak ihtiyacınız olan ahşap hammadde veya yan mamullerde istenilen nitelik ve nicelikte istenilen zamanda temin edilmesi için en yüksek performansta çalışmaktayız.

Vakit nakittir sözcüğünün bilinci ile projelerin aksamandan yürümesi için hizmet vererek, memnun müşteri başarılı projeler anlayışı ile hizmetlerimize devam ediyoruz.

Kapı Sereni Parçaları Nelerdir?

Ülkemizde genel olarak ekli kapı sereni kullanılmaktadır. Çünkü imalat kalitesinin yüksek olması, seren üretim hızlarındaki farklar ve değişen koşullar sebebi ile seren maliyetlerinde sorun yaşanmaması için ekli serenler ideal ürünlerdir.

Kapı sereni parçalarını şu şekilde sayabiliriz;

 • Kilit sereni; Kilidin bulunduğu tam boy haldeki serendir.
 • Asma sereni; Menteşelerin monte edildiği serendir.
 • Başlık sereni; Başlıkları oluşturan serenlerdir.

Kapının kilit ve menteşe yönünde 2 adet tam boy seren kullanılır. Sağlamlığı arttırmak için 4 köşeye de başlık sereni monte edilir.

Menteşe ve kilitlerdeki direnci arttırmak için 2 yana yaklaşık olarak 30 cm uzunluğunda parçalar kullanılır. Bunlara da kayıt serenleri denilmektedir. Serenlerin montesi sırasında kayıt, menteşe ve kilit takozu isimli parçalarda kullanılmaktadır.

Kapı Sereni Fiyatı Ne Kadardır?

Ahşap yapılarda kullanılan en doğal, şık ve verimli malzemelerin başında gelir. Bu sebeple de geçmişten günümüze inşaat sektörünün neredeyse her aşamasında tartışılmaz yerini korumuştur.

Tomruktan keresteye çok çeşitli süreçlerle gelen orman ürünleri, daha sonrasında yapının ihtiyacına özel ürünlere de dönüştürülmektedir. Bu açıdan en fazla kullanılan destek malzemelerden biridir.

Yapıların temel parçası olan kapıların güçlü olması kadar verimli ve şık görünmesini sağlayan serenler nitelik veya nicelik olarak farklılık göstermektedir. Bu açıdan standart bir kapı sereni fiyatı bulunmaktadır. Her bir seren fiyatı kullanılacak duruma bağlı olarak değişmektedir.

Bayındır Tomruk olarak tüm orman ürünlerinde veya diğer yan ürünlerde en iyi ağaçlarla en kaliteli üretimi yapmak için çalışmaktayız. Uygun fiyatlarımız, hızlı servisimiz ve kaliteli ürünlerimiz ile projeleriniz sürekli değer yaratan ve kazanan projeler halindedir.

İhtiyacınız olan her türlü ürün ile ilgili bizi arayabilir ve uygun fiyat avantajımızdan yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>