Kayın kereste ÇeşitleriBy
Bayto12a3
28 Ocak 16
0
comment

KAYIN KERESTE

Kayın Kerestenin Kullanım Alanları ve Başlıca Özellikleri

Sektörler ve firmalar kendi kullanım alanlarında göre kaliteli hammadde seçenekleri üzerinde tercihler yaparak verim elde edebilmek için uygun hazırlamaktadırlar. Kayın kerestehammadde olarak bakıldığında fizik dayanıklılığı ile sağlam özellik içeren bir yapıya sahiptir. Kullanım alanlarına göre avantaj oluşturacak bir özellik olarak karşımıza çıkan bu seçenek açık kahve ya da sarıya çalan görünümü ile özellikle mobilyacılık ve dekor sektöründe, doğru bütünleme ile mükemmel tasarımlar oluşturabilecektir. Kayın bu işlemlere gelene kadar bir takım evrelerden geçmekte bu aşamalardan biride buharlama işlemidir. Hammaddenin içeriğinde bulunan nem miktarının kerestenin her yerine eşit olarak yayılmasını sağlayarak, daha kaliteli bir malzeme ortaya çıkarmak ise bu işlemin esas amacıdır. Buharlama işlemi kayın kereste üzerinde var olan etkilerine üst evreye taşıyacak bir işlem aşamasıdır. Fırınlama aşaması ile buharlama işlemi son bulmaktadır. (Buharlaştırma sürecinde kereste bu işleme kısa süre tutulursa koyu renk, uzun süreye tabi tutulursa eğer daha açık renk elde edilmiş olunur.)

 

Yapı itibari ile ne kadar işlem görse de bu kereste seçenekleri mantar, rutubet, değişen hava koşullarına, böcek ve haşerelere karşı uzun yıllar ihtiva eden olumsuzluklara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.  Masif mobilya tabir edilen alanda etkin kullanıma sahip olan kayın kereste; lambiri, dekoratif kaplama, spor aletleri, tornacılık, alet saplarından müzik aletlerine kadar geniş bir kullanım alanı bulunan bu özel ahşap; kolay oyma, delme, kesme gibi bir takım aşamalarda işlenebilirlik tomruk olması neticesinde mutfak, parke, merdiven gibi iç mekânlarda hoş sonuçlar elde edilmektedir. Değişen renk tonu ile kendine özgü renk pigmentleri sayesinde hafif kırmızı bir renk oluşmakta. Özel tasarımlar elde edilebilinmesine yardımcı olup dekoratif anlamda farklı tasarımlar için özel bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Yapısı farklı işlemlere müsait ve elverişlidir; cila, vernik, lekeleme gibi işlemler zahmetsiz bir şekilde fazla zaman almadan uygulanabilmektedir. Genele olarak sağladığı bu farklılığı narin bir yapısı ile oldukça sağlam olan kereste malzemesi, tercih edilip kullanıldığı her alanda kalite ve sorunsuz kullanım işler yapılmaktadır.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>