Ladin Çam KeresteBy
Bayto12a3
28 Ocak 16
0
comment

Ahşap malzemelerin lambiri, kapı sereni gibi yapı sektöründeki yeri herkes tarafından kabul edilmiştir. Geçmişte demir ve çeliğin olmadığı dönemlerden modern çelik yapıların yüksek teknolojilerin hâkim olduğu bugüne kadar yerini korumuştur. Halen sağladığı avantajlar yanı sıra diğer yapı malzemeleri ile de birlikte başarılı şekilde bir arada kullanılması onun sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Ham ağacın doğal nemi onun inşaat sektöründe direkt olarak kullanılmasını engeller. Bu sebeple tomruklar belli işlemler sonrasında ticari kullanıma hazır hale gelir.

İnşaat sektöründe en sık kullanılan ürün cinsi çam ve ladin çam kereste çeşitleridir. Bu ağaçlar doğal özellikleri yanında işlemden sonraki özellik ve dayanıklılıkları sebebi ile sektörde tercih edilir. Bu tür ağaçlar sadece inşaat alanında değil mobilya, dekorasyon gibi çok geniş sektörlerde hem hammadde hem de yarı mamul olarak kullanılır.

Bayındır Tomruk olarak ihtiyacınız olan her türlü ahşap ürünlerde yerli veya yabancı seçenekler ile hizmetinizdeyiz. Gebze ve İkitelli Keresteciler sitesine periyodik olarak, uygun bütçeli ve güvenli sevkiyatlarımız devam etmektedir. İhtiyaçlarınız için kolaylıkla bizi arayabilir ve işleriniz aksamadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ladin Çam Kereste Özellikleri Nelerdir?

Ladin ağaçları çam familyasından olmakla birlikte bazı özellikleri açısından da çam ağaçlarından ayrılmaktadır. Çam ağaçları gibi iğne yapraklı olan bu ağaç, beyaz ve reçineli bir yapısı vardır.

Ülkemizde oldukça geniş alanlarda yetişen bu ağaçlar, Avrupa kıtasının genelinde de yetişmektedir. Bu açıdan büyük bir ekonomik öneme sahiptir. Düz ve silindirik bir gövdesi olan bu ağaçlar ortalama 30 ile 50merte yüksekliğe kadar büyümektedir. Çapları ise ortalama 60 cm ile 1,5 m arasında değişmektedir. Ladin çam ağaçlarının kökleri çok fazla toprağın altına uzanmamaktadır. Kökler toprağa yayılmış şekilde uzamaktadır. Bu sebeple de sert iklimlerde fırtına veya rüzgarlara karşı dayanıklı değildir.

Rengi genel olarak beyazdan açık sarıya ve kırmızımsı kahverengiye doğru değişen bir yapıdadır. Ladin çam ağaçları ince ve düzenli bir dokuya sahiptir. Ağaç yumuşak sınıf ağaçlardan olup ağırlığı ise orta yoğunluktadır. Ancak güçlü yapısı onun ticari alanda tercih edilmesini sağlamaktadır. Ladin çam kereste olarak yumuşaktır ve hafif reçineli yapısı ile köknar ürünlerinden daha sık tercih edilir.

Ladin çam ağaçlarının çoğunlukla tek olan büyük reçine kanalları vardır. Bu tarz ağaçların çürüme direnci orta derecedir hatta bazen düşük olarak bile derecelendirilir. Bu tarz ağaçların üzerinde aletle kolay çalışılmakla birlikte reçine bazen bu işlemlere engel de olabilmektedir. Bu ağaçların ahşap damarları zımpara, planyalama, kesme ya da boyama ile kalkmaz. Özellikle tutkalla yapıştırma yanı sıra yüzey işleme özellikleri de çok iyidir. Ahşap cepheleri dayanıklı olması sebebiyle düzgün biçilir ve kolayca da eğilmez.

Kullanımı kolay olan ladin çam kereste ürünleri de bir ok alanda geniş şekilde kendine yer edinmiştir. Bayındır Tomruk olarak ister her türlü ürün ihtiyacınızda her zaman en uygun fiyat politikası ile yanınızdayız.

 Ladin Çam Kereste Kullanım Alanları

Ladin çam kereste son kullanımları hem iç hem de dış mekânda olabilmektedir. Ülkemizde ve Avrupa’da özellikle bina ve inşaat ürünü olarak yaygın şekilde kullanılır.

Bu ağaçlar dekoratif kontrplaklardan dekoratif kaplamalara, iç döşemelerden genel marangozluk işlerine, iç veya dış doğramalara kadar çok geniş yelpazede kullanılır. Orta ve doğru Avrupa’da yer alan ladin çam ağaçları yüksek rezonans nitelikleri sebebi ile de piyanoların ses panolarında, keman ve gitarların karın kısımlarında tercih edilen ahşap malzemelerdir.

Ladin çam kereste ürünlerinin yerli ve ithal alternatifleri bulunmaktadır. Hem yaş hem de fırın kurusu seçenekleri olan bu ağaçlar kapı sektöründe, inşaat, mobilya sektörü yanı sıra ambalaj sektöründe de kıllanılır. Bu ağacın odunundan kağıt üretiminde yer alan hammaddelerden biri olan selüloz da elde edilir. Ayrıca telefon veya gemi direği gibi farklı kullanım alanları da mevcuttur. Uygun alanda kullanıldığında yüksek verimli, dayanıklı ve kaliteli ürünlerdir.

Bayındır Tomruk olarak kurulduğumuz 2009 yılından bu güne yüzde 100 müşteri memnuniyeti ile hizmet verdik. Zamanında teslim, kaliteli ürünler ve uygun fiyatlar hizmetlerimizin temelinde yatan değişmez unsurlardır. Her sektörde yüksek verimli, değer katan ürünler ile hizmet veren firmamızı arayabilir, her türlü ihtiyacınızı stok sorunu yaşamadan kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>