LambiriBy
Bayto12a3
20 Nisan 19
0
comment

Ahşap, metal, taş, mermer ya da plastik (PVC) gibi yapı malzemeleri ile yapılan tavan veya iç duvarların kaplanmasına verilen genel bir isimdir. Bu işlem bu malzemelerin farklı şekillerde yan yana getirilmesi ve kaplanması şeklinde olur.

Bu tarz kaplamalarda ağırlıkla ahşap malzemeler kullanılmaktadır. Bu kaplamalar yapıldığı ortama temiz olduğu kadar şık bir görünüm de katar. Ahşap malzemelerin çoğunlukla tercih esilmesinin sebebi ise ahşabın doğal yapısı ile hem duvarlar hem de evlerde iyi bir dekorasyon malzemesi olarak durmasıdır.

Lambiri Nedir?

Günümüzde büyük yapılardan küçük mekânlarda kadar bu tarz kaplamalar tercih edilmekle birlikte yazlık veya kışlık evlerde, villa veya dağ evleri gibi özellikli yapılarda en sık tercih edilen yöntemdir. Yüzyıllardır kullanılan bu yöntem yapılara sadece dekor katkısı değil, izolasyon ve muhafaza da sağlamaktadır.

Bugün tarihi eser niteliğinde bulunan tüm yapılarda uygulamalarını görmek mümkündür. Bu uygulamanın küçük evleri bile ferah hale getirmesi de bir diğer avantajıdır. Ortama sıcak, huzurlu ve güvenli bir atmosfer vermesi de bu uygulamayı diğer dekorasyon uygulamalarından ayırmaktadır.

Lambiri Özellikleri Nelerdir?

Bu çeşit dekorasyon uygulamasında katman oluşturmak amacı ile kullanılacak malzemelerin iç içe geçmesi ile yapılır. Kullanılacak malzemeler, iç içe geçebilecek özelliklerde yapılandırılır. En fazla kullanılan ve lambiri ve kapı sereni denildiğinde ilk akla gelen ürün ahşaptır. Diğer ahşap kapı sereni ürünlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu uygulamada farklı materyallerde kullanılmakla birlikte ahşabın sağladığı avantajı ve dekorasyona kattığı değer sebebiyle fazla tercih edilir. İç veya dış mekânların kullanım amacına ya da geometrik şekillerine bakılmaksızın kolaylıkla uygulanabilir.

Bu uygulamada kalınlığı 1,7 ile 10 cm arasında ve genişlikleri de 7,5 ile 20 cm arasında değişmekte olan ahşap malzemeler kullanılır. Bu ürünler birbirlerine geçirilerek uygulanır.

Ürün özellikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Yazının devam eden kısımlarından ürünün genel olarak ne olduğu, kullanım alanlarının nereler olduğu ve çeşitleri hakkında bilgiler veriyor olacağız. Stoklarımızda tüm lambiri çeşitleri ve modelleri mevcuttur.

ahşap-lambiri-ve-diger-lambiri-çeşitlerini-yer-aldığı-görsel

Birçok kullanım alanı ve çeşidi bulunmaktadır. Bunların örneğini ise evlerin tamamında veya tavanında, ofislerde, çatı katlarında, hamam/sauna, camiilerdi, bahçelerde, asma tavanlarda gibi daha birçok alanda tercih edilerek kullanılmaktadır. Çeşitler ise şu şekildedir: plastik, pvc, ahşap lambiri şeklinde çeşitlere ayrılarak devam etmektedir.

Bayındır Tomruk olarak, sektörde edinmiş olduğumuz 8 yıllık tecrübeyi siz değerli müşterilerimize daha güzel hizmet verebilmek için gayret gösteriyoruz. Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerden siparişe özel olarak ürün temin edebildiğimiz gibi stoklarımız da ürünlerimizin adet ve çeşit bakımından birçoğu mevcuttur. Türkiye de orman ürünleri konusunda söz sahibi olan firmamızın yeni satışına başladığı lambri ürünü hakkında detaylı bir bilgi vermek gerekir ise;

Ahşap Lambiri ve Diğer Çeşitleri

Lambriler standart olarak 3-4 cm kalınlığında 8-9 metre genişliğinde özel fırınlarda fırınlanarak ve yahut müşterinin siparişine göre üzerinde işlem yapılmadan tüketiciye sunulmaktadır. Genel olarak bütün ağaçlardan elde edilebilen bu ürün Türkiye de ise kaliteli ve dayanıklı olması için karaçam ve ladin gibi ağaçlardan elde edilmektedir. Görünümünün şık olmasını istediğiniz bütün alanlarda kullanılabilir. Özellikle çardak yapımında, ofis, ev, balkon, teras gibi alanlarda kullanımı yaygındır.

İç mekânların duvar ve tavan kaplamalarında sıkça kullanılan bu ürün kullanıldığı ortama doğal bir şıklık ve duru bir asalet katar. Özellikle ev hanımları için ahşap ürünün kullanıldığı duvar ve tavanlarda sürekli devam eden bir temizlik hissi uyandırır, üzerindeki lekeleri ve kirleri çok kolay temizleme imkânı sunar. Karaçam ve ladinler sert ağaçlar olmasından dolayı duvarlardaki ses yalıtımı en yüksek düzeye çıkar ve ortama ayrı bir akustik katar.

Firma olarak geniş ürün yelpazemiz sayesinde ortamınıza yakışacak olan en güzetl ürünü uzman personelimiz ile beraber seçebilirsiniz. Bayındır tomruk çalışma prensibi olarak herhangi bir mağduriyetinizin olmaması için dünyanın birçok ülkesinden temin ettiğimiz ürünlerin kalite kontrollerine ve gerekli belgeleri almış olmasına dikkat ediyoruz.

Duvar ve tavan kaplamalarında kullanılan bu dekorasyon metodunda yapı malzemesi olarak en fazla taş, plastik ve ahşap kullanılır. Kullanılacak yere göre malzemenin uygunluğu da değişmektedir. Mesela bazı yerlerde taş uygun olurken bazı yerlerde plastik veya metal uygun olmaktadır.

Ancak ahşap her yere uygun olması açısından yapı sektöründe tercihlerde birinci sıradadır. Ayrıca ahşap diğer ürünlerle de kolay kombin edildiğinden gerektiğinde kısmı olarak da kullanılır. En fazla kullanılan lambiri çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Plastik: Bu tarz malzemeler genellikle çabuk kurulduğu ve hızlı tamamlandığı için tercih edilen ürünlerdir. Farklı şekillerde tasarımı yapılabilir. Genel olarak hazır ofislerin yapımında kullanılır.

Bu malzemeler estetik açıdan çok başarılı ürünler değildir. Ancak kullanımı ve temizlenmesi kolay olduğu için tercih edilirler. Ev veya binalar için çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

Taş: Özel ve spesifik alanlarda kullanılan taş, genel olarak da yapısı gereği duvar kaplamaları için kullanılır. Görsel olarak şık ve estetik duran taş kaplamalar ortama farklı bir atmosfer katar.

Uygulaması taşın özelliği gereği hem kolay hem de zordur. Çok fazla esnek bir malzeme olmaması onun dezavantajıdır. Genel olarak villalarda veya özel yapılarda şömine kaplamaları, tek duvar kaplamaları gibi farklı uygulamalarda kullanılır. Taş kaplamalar sıklıkla ahşap ile de bir arada kullanılarak, farklı ve çarpıcı etki yapması sağlanır.

Diğer Lambiri Çeşitleri: Plastik, taş ve ahşaptan daha az olarak da mermer ya da metal malzemeler kaplama için kullanılır. Ancak malzemeler uygulamada fazla esneklik sağlamadığı ve fazla ekonomik olmadıkları için sıklıkla tercih edilmezler.

Genel olarak kısmı ya da diğer sık kullanılan kaplama malzemeleri ile birlikte kullanılır. Farklı ve özel bir hava yakalamak için uygun malzemelerdir.

Ahşap Lambiri Özellikleri Nelerdir?

Ahşap, en sık tercih edilen lambiri malzemesidir. Genel olarak da bunun için çam ağacı tercih edilir. Bu kaplamaların görünümü de çam ağacının çeşidine bağlı olarak değişir. Yani ağacın rengine göre kaplamanın rengi belirlenir. Ayrıca kaplamanın kalitesi ağacın kalitesi ile doğru orantılıdır. Bu sebeple seçimleri doğru yapmak önemlidir.

Ahşap kaplamalar temizlenmesi kolay ve hijyenik malzemelerdir. Ayrıca kolay bulunması, ekonomik olması ve esnek yapısı ile de her büyüklükteki yapıda kullanılabilir. Ağaç kaplamaların istenilen şekle göre ayarlanması kolay olduğundan yapının geometrisi bile çok önemli olmamaktadır.

Ülkemizde iç veya dış mekanlarda da kullanılan bu malzemeler duvar bölmelerinden tavan kaplamasına, ters tavanlardan çatı katlarında, dubleks yapılardan dış cephe kaplamalarına kadar çok geniş yelpazede kullanılır. Çoğu zaman teras ve balkonlarda da kullanılır.

Ahşap Lambiri Uygulaması Nasıl Yapılır?

Çam yanı sıra ladin çam da bu kaplamalar için sıklıkla tercih edilen ağaç türleri arasındadır. Sadece evlerde değil ofislerde de tercihe dilen dekorasyon şeklidir. Diğer malzemelere göre ucuzdur ve fiyatına göre sunduğu şıklık ise fazladır. Farklı stillerde kullanılır. Ayrıca ağacın doğal yapısında bile tercih edildiğinde ortaya çıkan görünüm çok estetiktir.

Ancak yapımında işçiliğe çok dikkat edilmelidir. İşçiliğin ve ağacın kalitesi ile ortaya çıkar. Ahşap kaplama uygulamaları çeşitlendikçe elde edilen görünümde de farklılık olmaktadır. Şöyle ki;

  • Eğer alçak tavanlı bir mekânı yüksek göstermek isteniyorsa profiller ile paneller arasındaki birleşmeler düşey şekilde yapılır.
  • Eğer küçük bir mekânı büyük göstermek isteniyorsa da bunun için yatay, diyagonal ya da çapraz şekilde kaplamalar dizayn edilmelidir.
  • Eğer mekan karanlık ise ortamın aydınlık görünmesi isteniyorsa oluklu kaplama levhaları karşıt biçimli dilimler aracılığıyla birleştirilir. Bu durum ışığı ikiye katlayacağından ortam daha aydınlık görünecektir.

Profil levhalar veya paneller özel yapıştırıcılar veya çiviler aracılığı ile yapılır. Genel olarak çivileme duvarın düzgün olmadığı ve bu kaplamanın dekorasyon yanı sıra ses ve soğuk yalıtımı yapmasını istendiğinde kullanılan bir yöntemdir.

Ahşap kaplamalarında kaliteli ağaç seçimi bu dekorasyonun verimliliği ve dayanıklılığı açısından çok önemlidir. Genel olarak çam veya ladin çam ağaçları tercih edilmektedir. Çünkü yumuşak sınıfta olan bu ağaçları şekillendirmek kolaydır. Bu da uygulamanın her çeşit alanda yapılmasını sağlamaktadır.

Ahşap kaplamalar sudan etkilenmezler. Ayrıca her türlü hava koşullarına da dayanıklıdır ve bunlardan etkilenerek şişme yapmaz. Uygulaması doğru yapıldığında bükülme ya da çekme de yapmazlar.

Ahşap sürekli yaşayan doğal bir malzemedir. Bu açıdan arada yapılacak bakımlarla daha uzun ömürlü olması da sağlanır. Ahşap kaplamalar ile düşünüldüğünün aksine sadece rüstik görünüm elde edilmeden çok modern ve doğal ortamları kolayca elde edebilrisiniz.

Ahşap Lambri Fiyatları Ne Kadardır?

Ahşap malzemenin fiyatları yerli veya yabancı ağaç cinsine bağlı olarak değişmektedir. Ancak kaliteli bir dekorasyon için kaliteli ağaç seçimi yapılması gerekmektedir. Fiyatlar ağacın cinsi yanı sıra, ebadına, budak sayısına ve yapısına göre farklılaşır.

Bayındır Tomruk olarak tüm ahşap ürünlerinde en iyi kaliteyi başarı ile sunmaktayız. Ürünlerimiz en iyi kalitede olup dayanıklıdır. Haşere, mantar gibi istenmeyen zararlılardan korunmuştur. Yapılarınıza ve evlerinize en iyi artı değer katacak orman ürünleri ile 2009’dan bu yana hizmet veriyoruz. Ayrıca sadece standart ürünler değil spesifik ürünlerle de yanınızdayız. Lambiri konusunda sektörde lider olan firmamızdan uygun maliyetli ürünleri kolaylıkla alabilirsiniz.

Firmamız tomruk ve kereste ürünlerinin periyodik olarak sevkiyatını yapmaktadır. Tüm sevkiyatlarımız kendi araçlarımızla olup ürünlerin güvenli taşınması için maksimum özen gösterilmektedir. Proje maliyetlerinize uygun fiyatlarla, istediğiniz kalite ve sınıfta ahşap çam, ladin çam veya diğer ürünlerde gönül rahatlığı ile arayacağınız firmamız her zaman müşteri memnuniyetin, üste çıkarmak hedefindedir.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>